Байерн стигна много по-далече и много по-бързо, отколкото очакваше
Точно година след уволнението на Клинсман Ван Гаал взе билет за Мадрид
На първата годишнина от уволнението на Юрген Клинсман наследникът му Луис ван Гаал и неговите играчи видяха своя триумф. Това е изненада. А какво се случи?
С Байерн е като с малкия племенник, когото отдавна не си виждал и го поздравяваш с думите: "Момче, много си пораснал". Ако една година сме пътували в Космоса и не сме следили развитието на баварците, щяхме да бъдем искрено изненадани. Защото никой не очакваше, че Байерн (племенникът) ще порасне толкова много. Момчета, вие играете прекрасен футбол.
Година след уволнението на Юрген Клинсман (27 април 2009) Ван Гаал разби Лион. За 10 месеца работа играчите разбраха какво се иска от тях.
Точно 365 дни изминаха, откакто Юрген Клинсман напусна базата на Забенер Щрасе с черното си Ауди Q7, държейки документите за уволнение в едната ръка. В куфара му бяха останките от провалилия се 10-месечен проект. В края на сезона славният Байерн остана без титла и не успя да изпълни амбициите си.
Последните думи на Клинсман като треньор на Байерн бяха, че е поставил "основата за бъдещето". Така погледнато, сегашният успех е закъснял триумф. Може би Клинсман има някаква заслуга, но това е трудно да се докаже. Именно Клинсман поиска Олич, който по това време играеше в Хамбургер, и благодарение на хърватина Байерн е на финал. Много по-далече и много по-бързо, отколкото сами очакваха. И това е изненада.
Ван Гаал е достатъчно хитър, за да предупреди: "Още не сме постигнали нищо. Можем да загубим всичко". Има право. 4 мача, 4 съботи още и може да празнува требъл. Ако спечели срещу Бохум и Херта, ще стане шампион на Бундеслигата. Ако на 15 май бие Вердер, вдига Купата на Германия. Седмица по-късно е финалът в Шампионската лига в Мадрид.
Но може би Ван Гаал е предпазлив, защото знае по колко тънък лед се движеше десет месеца. През есента на 2009 г. дори неукият зяпач се чудеше докъде ще я докара Байерн с тези къси, скучни пасове. Балансът на Ван Гаал след 100 дни: 8 победи, 12 точки и осмо място в Бундеслигата. А в Шампионската лига за първи път от 7 години можеха да отпаднат още в групите. Това, че не го направиха, няма нищо общо с уменията. Просто имаха късмет.
Луис ван Гаал издържа, въпреки че се заговори, че по Коледа ще бъде уволнен. И тогава дойде мачът с Ювентус. Байерн постигна величествена победа и се класира на осминафинал. Почнаха да се открояват контурите в схемата на холандеца. Всеки играч знае какво да прави, всеки си има точна позиция и работи по образец. Резултатът са бързи комбинации, точни пасове, много голове. Съперникът не може да направи нищо. Когато тръгне да фаулира, топката вече я няма. С право Ван Гаал казва: "Байерн може да победи всеки". Отдавна не бяхме виждали толкова ефективен немски отбор. Няма значение с кой ще играят на финала. Ще бъдат аутсайдери и срещу Интер, и срещу Барса. Но никак не е сигурно, че ще загубят. Момчета, вие много хубаво играете.
ИСПАНИЯ"Ас": Робен се завръща, Олич го носи на ръце
С хеттрик на хърватския нападател Ивица Олич Байерн М разби Лион с 3:0 като гост на "Жерлан". Бившият футболист на Реал М - Ариен Робен, ще се завърне на "Бернабеу". ИТАЛИЯ"Кориере дело Спорт": Байерн отлетя за Мадрид
Байерн (Мюнхен) разби Лион на собствения му "Жерлан" с 3:0. Головете вкара Ивица Олич. Празненствата в Бавария започнаха веднага след последния съдийски сигнал на Масимо Бусака от Швейцария, но на другия ден имаше и лоша новина. Франк Рибери отнесе три мача наказание заради червения си картон миналата седмица и пропуска финала на 22 май. Франция: "Екип": Кошмар!
Кошмарна вечер за Лион. Провал! Срещу много по-силния Байерн те нямаха шанс за победа. Немците ги набиха и ги изхвърлиха на релсите. "Прогрес": Интер и Барса, пазете се
Най-голямото разочарование! Препоръчваме на Барса или Интер да се пазят от страховито ефективния Байерн. АНГЛИЯ"Гардиън": С марш към Мадрид
Хеттрикът на Олич разнищи Лион и прати Байерн на финал. Тази вечер Байерн измете Лион. Французите са последната жертва в марша към Мадрид. Дейли Телеграф": Типично по немски
Типично по немски? Сър Алекс беше прав. Байерн посяга към петата си купа благодарение на тактическите умения на един холандец и хеттрика на един хърватин. Фъргюсън ги познава много добре.