информация

футбол българия Неделя, 5 Юли 2009

САЩ'94: Мексико замина, ред е на Германия

Стоичков поведе отбора, в Европа го почитат като Майкъл Джордан в Америка

Преди 15 години България отново излезе на улиците, за да приветства своите футболни герои. На стадион "Джайънтс" в Ню Йорк Пеневата чета продължи да пише история, този път срещу Мексико. Един от най-силните отбори от Америка падна в краката на България, а нашите се класираха в четвъртфиналите. "7 дни спорт" връща лентата на бурните събития от онази невероятна вечер на 5 юли 1994 г.

Снимка

Кременлиев негодува срещу решението на рефера да го изгони. Наско: "Спокойно, ще ги бием"
Снимки: Ройтерс, Иван Георгиев

Макар че няколко дни по-рано българският тим е повалил двукратните световни шампиони от Аржентина, в САЩ'94 никой не ни брои за фаворит срещу мексиканците. И най-вече самите мексиканци. Осем години по-рано двата отбора играят в същата фаза на Мондиал'86, а домакините от Мексико са спечелили с 2:0 след фантастичен гол на Негрете със странична ножица и попадение на легендарния Уго Санчес. Преди мача мексиканците се притесняват повече от това, че в четвъртфинала вероятно ще срещнат Германия, която не успяха да отстранят на световното през 1986 г., когато са домакин. Колоритният им вратар Хорхе Кампос дори казва, че България е по-удобен противник в сравнение с другите два варианта - Нигерия или Аржентина. Стоичков и компания обаче мислят иначе.
Гениален ход на Пената
В навечерието на двубоя Димитър Пенев е разкъсван от дупките в защита. Железният Трифон Иванов е наказан, липсва и Златко Янков. Оказва се, че Пената е взел в САЩ повечко нападатели, а единственият наличен защитник Николай Илиев е с травма. Кой тогава да смени Туньо? Чичо Пенчо взема соломоновското решение да направи от един нападател защитник. Това е Ивайло Йорданов, голмайстор на "А" група четири години по-рано с екипа на Локо (ГО), нападател на Спортинг (Лисабон). Пената го слага да играе като стопер в централната защита с Петър Хубчев. Боримиров е натоварен да играе като опорен халф вместо Янков.
Божественият гол на Стоичков
Двубоят на стадион "Джайънтс" в Ню Йорк се играе пред 70 000 души, почти всички мексиканци. Преди мача те освиркват селекционера Мигел Мехия Барон, който оставя на скамейката ветерана Уго Санчес. Точно седем минути след началния сигнал на рефера Джамал ал Шариф обаче на "Джайънтс" ехти само "Българи юнаци!" от отдалечения сектор с българските запалянковци, докато мексиканците потъват в мълчание. В тази минута Христо Стоичков забива един от най-фантастичните голове в кариерата си, четвърти за него в САЩ'94. Дори и мексиканският селекционер признава след мача, че този гол е "перфекто тактикаменте". Атаката започва от Ивайло Йорданов, който поема топката пред нашето наказателно поле и хвърля уникален 60-метров пас зад отбраната на Мексико. Натам вече лети Стоичков, поема топката на скорост и с убийствен шут застрелва Кампос - 1:0! "Стоичков поведе България към победата - коментира бившият капитан на Ливърпул Алън Хансен по Би Би Си. - В Европа вече го почитаме толкова, колкото Майкъл Джордан в Америка!"
Реферска тесла за нашите
Точно когато нещата изглеждат отлично за България, съдията от Сирия разваля всичко. В 18-ата минута той единствен от всички вижда нарушение на Кременлиев срещу Люис Алвес Заге. Гарсия Аспе изравнява. Нашите протестират, заради което Сираков получава жълт картон. Това е един от общо седемте жълти и два червени картона, заради които някой би помислил, че на игрището е имало кървава баня.
Пада вратата на Мексико
Малко по-късно вратата на мексиканския отбор се сгромолясва. Преди това рамката се е разклатила, след като Емил Костадинов я уцелва със страхотен изстрел от пряк свободен удар. Пак Емо в 20-ата минута бие опасно с глава, а при избиването защитникът Бернал пада и събаря стойката, която опъва мрежата. Организаторите монтират новата врата за няма и пет минути.
Съдийските абсурди продължават и след почивката. Ал Шариф гони Кременлиев в 49-ата минута с втори жълт картон, пак след несъществуващо нарушение срещу Заге. След това не дава дузпа за фаул срещу Костадинов. Мексиканците също недоволстват от някои негови решения, но двата отбора запазват коректния дух на мача. Луис Гарсия е изгонен за спъване на Ивайло Йорданов и двата отбора остават в еднакъв числен състав от по 10 души. Дебненето кой ще сбърка продължава до 120-ата минута, когато става ясно, че победителят ще бъде определен с дузпи.
Драма с дузпи, Боби герой
Пред Димитър Пенев няма много варианти за изпълнители на дузпите. Сираков и Костадинов са сменени преди края и нямат право да бият. Решава се, че Стоичков ще е последен. Преди него са Балъков, влезлият в 104-ата минута Бончо Генчев, Боримиров и Лечков. Жребият отрежда мексиканците да бият първи. Боби Михайлов изглежда напрегнат, докато Кампос се дуе.
Гарсия Аспе изпуска първия удар, като бие над гредата. След това обаче ударът на Балъков е спасен от Кампос. Боби обаче е великолепен и парира шута на Бернал. Голямата отговорност пада върху Бончо Генчев, по онова време нападател на английския Ипсуич. Бончо обаче се справя хладнокръвно и с точен удар под гредата извежда нашите напред. Отново фантастичният Михайлов лови удара на Родригес. 24-годишният Боримиров бие над плонжа на Кампос, но след това Суарес също вкарва. В крайна сметка целият залог в мача се оказва в краката на Йордан Лечков, изпълнител на четвъртата дузпа за България. Ако вкара - бием!
Всички на "Джайънтс" мълчат, когато гениалният плешивко от Сливен залага топката. Без да бърза, той се оттегля на десетина метра назад. Засилва се и ударът му оплита топката в горния ляв ъгъл на вратата. Победа за България! Приказката продължава - България е на четвъртфинал.