В много здрав мач

"Лудогорец" излъга "Черно море" 3:2 за първа победа

Снимка

Курьор вкара гол в края, но "Черно море" загуби
Уникални спасявания на Владо Стоянов позволиха на шампионите да вземат трите точки във Варна

В първите няколко минути пред домакините се откриха две възможности, от които те обаче не се възползваха. Футболистите на Никола Спасов не успяха да затруднят Владислав Стоянов. Варненци поне вместо да стигнат до голова ситуация, те допуснаха попадение в мрежата си още в 6-ата минута. Защитата заспа при един дълъг пас на Дяков, Марселиньо се измъкна между Жиньо и Мишо Венков и без проблем вкара за 0:1.
В 15-ата минута разградчани като по чудо не вкараха втори гол. Мисиджан излезе на отлична позиция, но шутът му рикошира от бранител на варненци и излезе в корнер. Въпреки че водеше в резултата и диктуваше случващото се на терена, "Лудогорец" беше далеч от това да доминира в срещата. Светослав Дяков за пореден път показа, че не е в най-доброто си състояние и често грешеше, а Лукас Саша играеше прекалено малко с топката, като в повечето време се криеше по терена. Когато пък му се налагаше да отнема топката, бразилецът неизменно го правеше с нарушение.
На няколко пъти на Владо Стоянов му се наложи да боксира топката при опасни центрирания на варненци. Стражът на шампионите обаче хладнокръвно се справи със ситуациите. В 35-ата минута той беше тестван и от Мишо Венков, който стреля от воле, но топката профуча край левия стълб.
До края на първата част "Черно море" всячески опитваше да се върне в мача и да изравни, но играта в предни позиции на домакините беше пълна катастрофа. Всеки дълъг пас зад гърба на отбраната пък отваряше огромно пространства в защитата на варненци, но като по чудо "Лудогорец" не се възползва. В самия край на първата част Андреас Васев профука най-доброто положение за "Черно море". Той преодоля Йордан Минев, но вместо да шутира от малък ъгъл, се засуети и позволи топката да му бъде избита.
На почивката Никола Спасов опита да коригира слабостите на своя тим в защита, като пусна на терена опитния Тодор Паланков. Той замени новото попълнение Жиньо, след като бранителят игра трагично през първата част. В "Лудогорец" също направиха смяна, като извадиха Сашко Василев, а Вандерсон се появи на терена.
Страстите се нажежиха малко след подновяването на играта. Варненци искаха дузпа в 54-тата минута, след като останаха съмнения, че Сисиньо е играл с ръка в пеналта. Само минута по-късно на терена стана меле между двата отбора. Стенио започна да спори с Дяков, а после двамата започнаха да се блъскат, Йордан Минев също се намеси, а за капак ветеранът и играчът от Кабо Верде получиха жълти картони. Въпреки огромното желание на домакините ясно се видя, че варненци нямат никакви футболни достойнства да се противопоставят на шампионите. Гостите бяха по-бързи, комбинираха много по-уверено след почивката и все по-рядко допускаха грешки.
В 63-тата минута прекрасна бразилска комбинация доведе до втори гол в мрежата на Китанов. Марселиньо технично чукна с пета към Сисиньо на крилото, той центрира прострелно на далечната греда, където Вандерсон без проблеми засече за 0:2. В следващите минути разградчани решиха, че са спечелили срещата и свалиха драстично темпото. Футболистите на Бруно Рибейро се дръпнаха в защита, като това доведе до смут в редиците на гостите.
В 75-ата минута варненци върнаха интригата, след като намалиха резултата. Резервата Райков центрира остро в пеналта, а Стенио с атрактивна странична ножица вкара за 1:2. Попадението определено стъписа шампионите, които не знаеха как да реагират. Футболистите на Бруно Рибейро започнаха да бъркат много елементарно, а домакините усетиха това. В 82-рата минута Бурабия беше близо до това да изравни, след като сам си създаде отлична ситуация, но шутът му беше блокиран.
Варненци бяха много близо до това да изравнят, но в самия край се пречупиха. Момчетата на Никола Спасов се хвърлиха напред в търсене на точката, но оставиха огромни пространства в защита. В 89-ата минута Вандерсон напредна сам, пусна към Марселиньо, а след рикошет в Станчев топката влетя в мрежата за 1:3.
Варненци обаче не се предадоха до самия край и бяха много близо до това да направят мача още по-интересен. Първо Стенио стреля с глава, но Владо Стоянов изби в корнер. Секунди по-късно пред Курьор се откри още по-чисто положение, но националният страж отново изпъкна с атрактивна намеса. Въпреки това в заключителните секунди Курьор наказа грешка на Георги Терзиев в центъра на защитата, преодоля и Владо Стоянов и се разписа за 2:3. Времето обаче не стигна за нещо повече и "Лудогорец" си тръгна с трите точки от Варна.