футбол България Четвъртък, 24 Април 2014

След 19 години чакане

Ботев Пд стигна финал с късмет и дузпа

Снимка

Ботев Пд победи за втори път Локомотив Сф и за първи път след 19 години отново ще играе финал за Купата на България
Снимки: Иво Паунов
Жълто-черните биха Локо Сф с 1:0 в реванша, френски защитник закопа Железничарите

След 19 години чакане, Ботев Пд отново е на финал за Купата на България. Жълто-черните сразиха Локомотив Сф с 1:0 в реванша от полуфиналите и така с общ резултат 4:1 се класираха за заключителния мач за трофея. Тимът на Станимир Стоилов отново не впечатли с играта си, но въпреки това успя да стигне до победата благодарение на попадението на Юнес Хамза от дузпа.
Треньорът на Локомотив Сф Димитър Васев заложи на схема 4-2-3-1. Капитанът на Железничарите Маркиньос действаше зад изнесения напред Димитър Илиев, а по крилата нападаха Искрен Писаров и Даниел Генов. Наставникът на Ботев Пд Станимир Стоилов заложи на схема 4-4-2, като атаката на тима бе водената от Юнес Хамза и Феребори Доре.
Гостите от Пловдив започнаха по-добре мача и веднага натикаха противника си в неговата половина. Още в 7-ата минута жълто-черните можеха да открият резултата, след като Вандер пусна много хубав пас в коридор към Феребори Доре. Тъмнокожият таран се откъсна сам, но в последния момент Божидар Митрев излезе и захлупи топката точно на границата на наказателното си поле. Постепенно Локомотив Сф показа признаци на събуждане и сътвори няколко интересни атаки към вратата на гостите. В 13-ата минута Железничарите получиха правото да изпълнят ъглов удар. След късо изпълнение на корнер, Искрен Писаров центрира в наказателното поле на Ботев, където най-съобразителен бе Александър Бранеков. Централният защитник овладя топката и с мощно воле я насочи под гредата, но Стаховяк със сетни усилия успя да избие в нов ъглов удар. До края на полувремето играчите на Локомотив разиграха топката, но така и не успяха сериозно да затруднят защитниците в жълто-черни фланелки. Единственото по-запомнящо се положение е изстрел с глава на Александър Бранеков, който обаче бе отразен от Стаховяк.
В началото на второто полувреме наставникът на Ботев Пд направи тактическа промяна, като подреди своите в схема 4-2-3-1. На върха на атаката местата си постоянно сменяха Доре и Хамза, а по крилата нападаха Вандер и Огнянов. В 53-ата минута Азрак Махамат технично копна топката над защитата на Ботев, Маркиньос овладя коженото кълбо, но в последния момент бе изблъскан от Йордан Христов. Хората в Надежда скочиха с претенции за дузпа, но реферът Георги Йорданов даде знак играта да продължи. Две минути след това Елтон проби по дясното крило и центрира в наказателното поле към Маркиньос, който стреля с глава, но Стаховяк отново показа класа и изби.
Натискът на Локомотив Сф обаче секна в 59-ата минута след детинска грешка в отбрана на Елтон. Вандер проби по крилото и се опита да центрира в наказателното поле, а френският бранител се опита с ръце да предпази лицето си и спря подаването. Реферът Георги Йорданов не се поколеба и веднага посочи бялата точка, като дори вдигна жълт картон на Камен Хаджиев заради бурните протести на бранителя. Зад топката застана тунизиецът Юнес Хамза, който с безмилостен изстрел до дясната греда не остави никакви шансове на Божидар Митрев.
Попадението набързо попари устрема на локомотивци, които тотално загубиха набраната инерция, а треньорът на Ботев Пд Станимир Стоилов умело затвори играта, като извади Доре и на негово място пусна пети халф в лицето на Георги Сърмов. Именно последният имаше шанс да вкара гол в 81-ата минута, с който тотално да предреши крайния изход на двубоя. Той изстреля истински снаряд от 20-ина метра, който профуча на сантиметри от лявата греда на Божидар Митрев. До края на срещата Ботев показа самочувствие, като спокойно държеше топката и разчиташе на далечни изстрели, които бяха отразени от Митрев.
Така след 19 години чакане, Ботев Пд отново се класира за финал за Купата на България. За последно жълто-черните спориха за трофея през 1995 г., като техен съперник бе именно Локомотив Сф. Тогава обаче Железничарите биха с 4:2 и спечелиха последната си купа.